دسته‌بندی نشده

کفش فوتبال

راهنمای جامع انتخاب کفش فوتبال بر اساس نوع زمین

موقع انتخاب و خرید کفش فوتبال یکی از ده ها سوالی که ممکنه براتون پیش بیاد اینه که چه نوع میخ کفشی مناسب موقعیت جغرافیایی و زمینیه که من در اون بازی می کنم ، همگی در این زمینه اطلاعاتی داریم ولی باید اعتراف کنیم که موقع خرید کفش هممون مثل هم دچار سردرگمی میشیم و نمیدونیم دقیقا چه نوع ساختار زیره کفش با چه نوع میخی برای من مناسبه ، در این مقاله سعی من بر اینه که تا اونجایی که میتونم این موضوع رو یکبار و برای همیشه شفاف کنم که دچار تردید و دودلی موقع خرید کفش نشین.

چه چیزی باعث شده تا انواع میخ ها بوجود بیایند؟

عامل اصلی دسته بندی زیره کفش ها به انواع مختلف را میتوان در تنوع اقلیم جغرافیایی و تفاوت های آب و هوایی دونست که این تنوع باعث میشه که یک سازنده ورزشگاه چمن رو بر اساس اقلیم اونجا تهیه کنه که مناسب شرایط جغرافیایی اون ناحیه باشه و همین امر در نهایت منجر به پدید اومدن چندین نوع زمین میشه ، مثلا جاهایی که آب و هوا خشک و کم آبه چمنی لازمه که در مقابل تابش طولانی و مستقیم نور آفتاب مقاوم باشه .

مثل جنوب ایران و یا جاهایی که بارش باران در طول سال تداوم داره چمنی باید کشت بشه که موقع پر آب و گل آلود شدن در موقع لگد خوردن و نرم شدن شالوده زمین مقاومت داشته باشه و بخوبی بوسیله یک زیرسازی خوب آب رو از خودش عبور بده مثل شمال ایران. همه این موارد در نهایت باعث سفتی و نرمی و یا بلندی و کوتاهی چمن نیز میشه ، حالا این که چقدر این اصول در ایران رعایت میشه بحث جدایی هست که در حوصله مقاله نمیگنجه.
در نهایت این بوجود اومدن انواع زمین به طبعش سازندگان کفش رو هم مجبور میکنه که زیره کفش ها رو مطابق با این نوع زمین ها طراحی و تولید بکنند تا بازیکن بهترین کارایی رو در زمین داشته باشه.

نکته مهم

1- اصطلاحی که در میان بازیکنان و فروشنده های کفش فوتبال رایجه اینه که به کفش فوتبال کفش استوک میگن در صورتی که استوک در زبان انگلیسی به معنی انبار ، سرمایه و موجودی = stock هست این کلمه به احتمال زیاد تغییر یافته واژه stud باشه که بعد ها به استوک مثل خیلی از کلمات در ایران رایج شده و خود کلمه درست stud به معنی میخ هست.

و در تمام سایت های مرتبط با تجهیزات ورزشی از این کلمه استفاده میشه و به همین خاطر من همیشه از این اصطلاح استفاده میکنم و کلمه استوک رو درست نمی بینم ، معادل این کلمه که بصورت تخصصی نیز به معنی میخ کفش های ورزشی است CLEAT هست که به کفش های فوتبال SOCCER CLEAT گفته میشه.
2- کلمه دومی که باز خیلی میشنوم به غلط استفاده میشه کلمه کفی هست که منظور بازیکنان زیره یا soleplate کفش است ، در صورتی که کفی یا معادل انگلیسی اون insole در واقع به کف داخل کفش گفته میشه و نه بیرون کفش ، به زیره کفش میشه کفی بیرونی هم گفت ولی جالب نیست و در مقابل رویه upper کفش ترجیح میدم از کلمه زیره soleplate استفاده کنم.

کفش فوتبال FIRM GROUND – FG

فیرم گراند به به زمینی گفته میشود که دارای چمنی تقریبا کوتاه و طبیعی است که در زیر پا نیز محکم و ثابت است ولی در عین حال کمی احساس رطوبت نیز می کنید ، یعنی در کل زمینی پایدار و محکم است که با زمین سفت و خشک تفاوت دارد.

زیره با میخ های FG مناسب ترین گزینه برای بازی روی این نوع زمین هستند که باعث افزایش سرعت انفجاری ، کشش و راحتی و کاهش چشمگیر فشار وارده از سطح زمین به پا میشوند.
مناسب برای : چمن طبیعی خشک و محکم
طراحی شده برای : سرعت انفجاری ، راحتی و افزایش کشش
شکل معمول میخ : عمدتا مخروطی، توخالی و بعضی مواقع تیغه ای

کفش فوتبال ARTIFICIAL GRASS – AG

چمن مصنوعی ساخته شده برای انواع آب و هوا است که در زیر آن برای شبیه سازی یک چمن طبیعی بوسیله خرده های لاستیک نرم یا پرز های مخصوص و یا ترکیبی از ماسه و خرده لاستیک پر میشود.
میخ زیره کفش مخصوص چمن مصنوعی برای جلوگیری از سایش با جنس پلاستیکی آن طراحی شده است.

چمن مصنوعی ساخته شده برای انواع آب و هوا است که در زیر آن برای شبیه سازی یک چمن طبیعی بوسیله خرده های لاستیک نرم یا پرز های مخصوص و یا ترکیبی از ماسه و خرده لاستیک پر میشود.
میخ زیره کفش مخصوص چمن مصنوعی برای جلوگیری از سایش با جنس پلاستیکی آن طراحی شده است.

کفش فوتبال SOFT GROUND – SG

سافت گراند یا زمین نرم به زمین دارای چمن طبیعی گفته میشود که نرم و گل آلود است و نیاز به قدرت کشش بیشتری برای سرعت گرفتن است.
کفش ساخته شده برای زمین SG دارای قابلیت حذف و جایگزینی میخ ها است که معمولا دارای 6 میخ است که 4 تا در جلو و 2 تا در عقب زیره کفش تعبیه شده است ( بقیه میخ ها غیر از این 6 میخ اگر تعبیه شوند ثابت و غیر قابل تعویض هستند).

مناسب برای : چمن طبیعی نرم ، مرطوب و گل آلود
طراحی شده برای : افزایش کشش و سرعت
شکل معمول : میخ های قابل تعویض بشکل مخروطی از جنس آلومینیوم و در صورت وجود میخ های ثابت ، پلاستیکی و شکل تیغه ای یا مخروطی هستند.

کفش فوتبال SOFT GROUND PRO – SG PRO

SG PRO فرقی با SG نداشته و فقط سطحی پیشرفته تر از میخ های نوع SG میباشد که در کشش و سرعت بهتر عمل می کند.

کفش فوتبال HARD GROUND – HG

هارد گراند یا زمین سفت به نوعی از زمین چمن گفته میشود که دارای چمنی بسیار خشک است که در آن ممکن است ماسه و سنگ ریزه نیز پیدا شود که به میخ های کفش اجازه نفوذ را نمی دهد.
کفش با میخ های HG از جنس TPU سخت و فشرده ساخته شده تا دوام و طول عمر آن را افزایش بدهد .

میخ های کفش مخصوص زمین HG دارای تراکم بالا و ارتفاع کوتاه هستند تا بخوبی فشار وارده از یک زمین سفت و خشک را در میان زیره کفش توزیع کنند.
مناسب برای : چمن طبیعی خیلی خشک و دارای سنگریزه و ماسه
طراحی شده برای : افزایش کشش و راحتی
شکل معمول : مخروطی و تیغه ای با تراکم و فشردگی زیاد جهت افزایش طول عمر

کفش فوتبال

INDOOR / INDOOR COURT / INDOOR COMPETITION / INDOOR TRAINER – IN / IC / IT

کفش با زیره IN یا IC و یا IT که همگی یک معنا دارند مخصوص بازی در زمین ابعاد کوچک و 5 نفره هست که معمول آن بازی فوتسال در سالن است.
سطح این نوع زمین ها از جنس بسیار سخت و صاف NON-MARKING است که دارای روکشی صیقلی و یا صاف و بدون صیقل است .

ماده بکار رفته در زیره کفش های مخصوص بازی در سالن یا بازی 5 نفره از جنس لاستیک منعطف و بادوامی هست که باعث بهبود انعطاف ، دوام ، راحتی و افزایش کشش کفش میشود.
مناسب برای : بازی داخل سالن
طراحی شده برای : افزایش کشش و راحتی
شکل معمول : الگویی مسطح ، برجسته و سفت برای افزایش دوام

کفش فوتبال TURF TRAINER – TF

دارد.
این نوع زمین شبیه به زمین HG نیاز به نفوذ کم میخ های کفش به سطح زمین دارد.
میخ های کفش مخصوص زمین TF از جنس لاستیک خشک است که دارای تراکم بسیار بالایی است.

فرق بین زمین TF و زمین AG که هر دو از جنس چمن مصنوعی هستند در این است که زمین AG دارای ارتفاع چمنی شبیه به چمن طبیعی مثل FG است و فقط جنس آن پلاستیکی است ، ولی TF دارای ارتفاع چمنی کوتاه و خشک است.
مناسب برای : چمن مصنوعی کوتاه و سفت
طراحی شده برای : افزایش کشش ، راحتی و نرمی
شکل معمول : مخروطی یا تیغه ای با ارتفاع کوتاه از جنس لاستیک نیمه خشک

کفش فوتبال STREET – ST

استریت STREET در واقع توصیفی از زمین های بازی کوچکی هستند که در داخل شهر ها و در کنار مناطق مسکونی دیده میشود.
سطح این نوع زمین ها دارای بافتی متنوع هستند از آسفالت گرفته تا سنگفرش و زمین خاکی و سفت.

کفش های مخصوص بازی در زمین های ST دارای زیره ای از جنس لاستیک خشک شبیه به زمین TF است
مناسب برای : زمین های سفت و سخت مانند آسفالت ، سنگفرش و زمین خاکی
طراحی شده برای : افزایش کشش و راحتی و نرمی
شکل معمول : مخروطی با تراکم بسیار بالا و از جنس لاستیک خشک و بادوام

تقریبا یک سالی است که کفش هایی با قابلیت دو کاربره نیز روانه بازار شده که معمول آن FG/AG می باشد که هم در زمین چمن طبیعی و چمن مصنوعی قابل استفاده می باشد و دست بازیکنان را برای انتخاب باز نموده که سرآمد آنها آدیداس است که برای اولین بار این نوع ساختار میخ را ارایه نموده است.
در زمینه کفش های فوتسال نیز نایک در زمینه زیره کفش پیشدستی نموده و از زیره های بتازگی استفاده میکنه که هم میشه در سالن هم روی آسفالت و هم حتی در چمن TF بازی کرد ، البته بعد از نایک آدیداس نیز در این امر فعالیت نموده و چنین مدل کفش هایی رو تولید میکنه.

بیشتر بدانیم

– قبل از انتخاب کفش بر اساس زیره بخوبی دقت کنید که عمدتا در چه نوع چمنی بازی می کنید زیرا نوع میخ کفش تاثیر زیادی در کارایی شما دارد ، مثلا اگر شما کفشی با زیره HG داشته باشید قاعدتا در زمین SG بمشکل جدی بر می خورید.
– میخ های مناسب زمین FG بیشترین کاربرد را بین بازیکنان دارد و معمولا میتوان در عمده زمین ها در آن بازی کرد.
– اگر هم در چمن مصنوعی و هم در چمن معمول طبیعی بازی می کنید میتوانید از کفش هایی با زیره دوکابره استفاده نمایید که در دو زمین FG و AG کارایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *