دسته‌بندی نشده

لوازم ورزشی تکواندو

تجهیزات تکواندو

سبک های تکواندو تجهیزات ورزش تکواندو

تجهیزات ورزش تکواندو هنر رزمی تکواندو دارای سه سبک رسمی به نام های پومسه یا فرم (POOMSAE)، کیورگی (KUORUGI)، و هان ما دانگ (HAN MA DANG) است که در ادامه به معرفی هر یک خواهیم پرداخت.

سبک پومسه یا فرم (POOMSAE) تکواندو

این سبک حاوی مجموعه ای از حرکات و ضربات پا و مشت و تکنیک های ایستادن و نحوه قرار گیری و جا به جایی است که در جواب به حمله مهاجم و دفاع از خود ترتیب یافته است که از مهمترین آموزش های هنر رزمی نکواندو است که هر فرم و حرکت پومسه بر مبنای منطق و فلسفه شکل گرفته است. در این سبک هماهنگی و کنترل بین اعضای بدن، نظم حرکتی و انضباط فردی به ورزشکار آموزش داده می شود. مسابقات این سبک  هر ساله به طور رسمی در سطوح ملی وبین المللی انجام می شود.

سبک هان ما دانگ (HAN MA DANG) تجهیزات ورزش تکواندو

هان ما دانگ در واقع سبک شکستن اجسام و اشیاء سخت، و به نوعی دفاع شخصی است و تکنیک های آن مخصوص تکواندوکاران حرفه ای است و ابزاری برای رسیدن به تکامل در ورزش تکواندو به شمار می رود. تکنیک ها و مهارت های شکستن در مقایسه با تکنیک های مبارزه آسان تر می باشد و توان بدنی با تسلط بر تکنیک های شکستن و مبارزه افزایش می یابد. آموزش فنون مبارزه تا حدی می تواند برای تکواندو کار سودمند باشد. ولی پس از آن ورزشکار باید فنون شکستن را یاد بگیرد تا بتواند تمرینات و مهارت های خود را تکمیل کند. فنون شکستن اشیاء مستلزم تمرینات زیاد، تمرکز، قدرت و اعتماد به نفس است که ورزشکار باید از قدرت بدنی بالایی برخوردار باشد. مسابقات سبک هان ما دانگ در واقع به نمایش گذاردن فنون و مهارت های تکواندو است که هر ساله مسابقات آن در سطح جهانی برگذار شده و بسیاری از استادان و قهرمانان جهان در رقابت های این سبک شرکت می کنند.

سبک کیورگی (KUORUGI) تکواندو

این سبک به نوعی یکی از شیوه های تمرینی  تکواندو برای حضور در مسابقه است و رقابت های آن با قوانین و شرایط ویژه ای انجام می شود. مسابقات این سبک در ۳ راند ۲ دقیقه ای صورت می گیرد، تکواندو کاران برای مبارزه بر روی تشک مخصوصی (شیاپچانگ) حاضر شده و ۱ داور وسط و ۴ داور در اطراف تشک وظیفه قضاوت مبارزه را بر عهده دارند. مسابقات این سبک از قوانین ویژه ای برخوردار است و تکواندوکاران موظف اند از وسایل و تجهیزات ایمنی مانند ناشیم (محافظ بیضه) کلاه، دستکش، ساعد بند، هوگو (محافظ سینه – پشت کمر- شکم ) و کلاه و محافظ لثه استفاده کنند.

تجهیزات ورزش تکوندو لباس تکواندو (TOBOK)

لباس مخصوص تکواندو با نام توبوک (TOBOK)  شناخته می شود. توبوک شامل لباس تکواندو (سان گی)، شلوار (هائی)، و کمربند تکواندو (تی) است. این لباس و استفاده از آن تنها برای استفاده در تمرینات نیست بلکه در مسابقات نیز این فرم از لباس استفاده می شود. لباس تکواندو (TOBOK) سفید رنگ است  و با یک کمربند در دور کمر پوشیده می شود. توبوک در رنگ های دیگری نیز وجود دارد مانند رنگ مشکی که معمولا مربیان این ورزش در هنگام تمرینات از آن استفاده می کنند. در مسابقات، تکواندوکاران باید از توبوک سفید استفاده کنند. به طور کلی دو نوع توبوک وجود دارد، نوع اول توبوک ضربدری و نوع دوم توبوک بقه هفت و متداول ترین نوع آن توبوک یقه هفت یا پومسه (مبارزه) که در مسابقات شاهد استفاده از آن توسط تکواندوکاران هستیم. لباس های تکواندو (توبوک) در سایزهای مختلف به نوعی طراحی می شوند که ورزشکار در هنگام استفاده از آن در هنگام تمرین و یا مبارزه آزادانه بتواند حرکات رزمی خود را اجرا کند. توبوک ها معمولا از جنس و پارچه های نخی تولید می شوند به این دلیل که پارچه های نخی به سرعت تعریق بدن را جذب کرده و باعث خنک شدن بدن می شود.

لوازم و تجهیزات ورزش تکواندو

لوازم وتجهیزات مسابقات تکواندو شامل کاپ، کلاه، دستکش، هوگو، محافظ لثه، ساعد بند و ساق بند است که تکواندوکار برای حضور در مسابقه ملزم به استفاده از آن است در ادامه به معرفی هریک از این لوازم و تجهیزات  ورزش تکواندو خواهیم پرداخت.

هوگو (محافظ سینه –شکم) تکواندو

هوگو یک محافظ ضربه گیر است که در مبارزات تکواندو برای محافظت از قفسه سینه و شکم  تکواندوکار مورد استفاده قرار گرفته می شود. در مسابقات تکواندو معمولا ورزشکاران موظف است ازهوگوی قرمز و یا آبی رنگ استفاده کند. معمولا رویه ها هوگوها  ازجنس  فوم ساخته می شود و در لایه داخلی محافظتی آنها از یک لایه پلی اتیلن و یک لایه فوم EVA برای محافظت از ورزشکار در برابر ضربات قرار گرفته است.

کاپ (ناشیم) تکواندو

یکی از وسایل ضروری مورد استفاده در مسابقات ورزش های رزمی کاپ (ناشیم) است که وظیفه محافظت از اندام های حساس بدن در برابر ضربات را دارد. کاپ در زیر لباس ورزشکار پوشیده می شود و دارای یک ضربه گیر بسیار مقاوم از جنس پلاستیک سخت است و بر روی آن کش هایی برای پوشیدن و ثابت ماندن بر روی بدن ورزشکار قرار دارد. در قسمت داخلی دور تا دور کاپ فوم های نرمی برای جلوگیری از احساس درد و راحتی کشاله ران ورزشکار تعبیه شده است . استفاده از این وسیله در مسابقات تکواندو توسط آقایان و بانوان الزامی است.

تجهیزات ورزش تکوندو کلاه مخصوص تکواندو

سر یکی از اندام های حیاتی و حساس بدن است که محافظت از آن یکی از اولویت ها در ورزش های رزمی به محسوب می شود. در مسابقات تکواندو به واسطه ضرباتی که  ورزشکار برهر نقطه ازبدن  از بدن حریف وارد کند بر مبنای آن امتیاز کسب می کند. ضربه به سر از امتیاز بالایی در مسابقات تکواندو برخوردار است از این رو برای محافظت از آسیب دیدگی در برابرضربات وارد شده به این نقطه از بدن استفاده از کلاه در مسابقات تکواندو الزامی است. کلاه های مخصوص ورزش های رزمی بسته به نوع رشته ورزشی دارای استاندارد های متفاوتی هستند. کلاه های ورزش تکواندو با کیفیت های مختلفی تولید و روانه بازار های ورزشی می شوند که با کیفیت ترین نوع آنها که در برابر جذب ضربه مناسب است کلاه های ساخته از جنس پلی اورتان (PU) تزریقی هستند که در رنگ های قرمز و آبی در اندازه های مختلف طراحی و تولید می شوند.

دستکش تکواندو

تجهیزات ورزش تکواندو در مسابقات تکواندو ورزشکاران برای محافظت از دست و انگشتان خود در برابر آسیب دیدگی و همچنین کاهش شدت ضربه مشت در هنگام مبارزه ملزم به استفاده از دستکش هستند. دستکش های تکواندو معمولا از جنس پلی اورتان (PU) ، (EVA) و یک فوم ضربه گیر تشکیل شده اند و دارای مچ بند می باشند، تا از انگشتان ورزشکار در هنگام ضربات محافظت کند.

ساق بند تکواندو

در ورزش تکواندو برای جلوگیری و کاهش شدت ضربه به نقاط حساس از ساق بند استفاده می شود. ساق بند ها از رویه ای از جنس چرم و یا پلی اورتان (PU) و در قسمت درونی آنها از فوم مقاوم بکار رفته است همچنین بروی ساق بند ها بند هایی به جهت نگه داشتن بر روی ساق پاها به صورت چسبی طراحی می شود.

ساعد بند تکواندو

تجهیزات ورزش تکواندو ساعد بند یکی از تجهیزات محافظتی در برابر ضربات در ورزش تکواندو است که برای پیشگیری از آسیب توسط تکواندو کاران در مسابقات مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله از جنس فوم ساخته شده و بر روی آن بند های چسبی جهت بستن بر روی ساعد دست طراحی شده است . ساعد بندها در اندازه های مختلف با وزن ۱۵۰ الی ۱۷۰ تولید و روانه بازارهای ورزشی می شود.

لباس‌تکواندو چیست و چه موقع استفاده می‌شود؟

مجموعه‌ای از پیراهن، شلوار و کمربند تکواندو با همدیگر را لباس تکواندو یا همان توبوک گفته می‌شود. هانبوک یک لباس باستانی در کشور کره است که اولین بار به عنوان لباس تکواندو مورد استفاده قرار گرفت. با گذشت زمان این لباس دستخوش یک سری تغییرات قرار گرفت و به شکل امروزی در آمد. شما برای هر نوع تمرین ورزشی نیاز نیست که از این لباس استفاده کنید، بلکه فقط برای مسابقات استانی و المپیک باید حتما از لباس مخصوص استفاده نمائید.

تجهیزات تکواندو

تاریخچه پیدایش لباس‌تکواندو تجهیزات ورزش تکواندو :

بسیاری از آموزش‌های شرقی اساس ساخته شدن لباس تکواندو را تشکیل می‌دهند. نظریه یین یانگ بر این باور است که نظام هستی از سه جزء مهم تشکیل شده که هر یک از آن‌ها در لباس تکواندو دیده می‌شود. در این نظریه شلوار تکواندو همان زمین، کمربند تکواندو هم همان انسان و قسمت بالایی پیراهن آن هم نقش آسمان را ایفا می‌کند. در واقع شکل دایره یا همان بی‌نهایت بودن کمربند نشان از زندگی انسان بین زمین و آسمان دارد. دلیل رنگ سفید لباس هم پاک بودن روح و روان ورزشکار و نشانه صلح و آرامش است.

انواع مدل‌های لباس تکواندو: تجهیزات ورزش تکواندو

 1. لباس مخصوص مبارزه: همان طور که گفته شد برای هر سبک از ورزش تکواندو نوع خاصی از لباس پوشیده می‌شود. اگر لباس را برای مبارزه می‌خواهید پیراهن و شلوار آن به رنگ سفید یک دست است و مدل پیراهن لباس مسابقه‌ای معمولا جلو بسته می‌باشد. جنس لباس مسابقه یا همان مبارزه باید به حدی محکم باشد که بر اثر فشار پاره نشود.

لباس مخصوص پومسه

این نوع لباس بیشتر برای مسابقات تمرینی و باشگاه ورزشی استفاده می‌شود. رنگ پیراهن آن‌ها همانند مدل مسابقه‌ای سفید بوده و تنها شلوار آن‌ها از نظر رنگی با هم تفاوت دارند. شلوار لباس پومسه معمولا به رنگ قرمز و یا آبی است و بر خلاف مدل مبارزه‌ای پیراهن آن جلو بسته نیست بلکه جلو باز است. مهم نیست که جنس این لباس خوب باشد یا ضعیف زیرا فقط جنبه تمرینی دارد.

لباس تکواندو کودکان

کودکان معمولا روزانه در حال رشد هستند، بنابراین برای ورزش تکواندو نیاز به یک لباس حرفه‌ای ندارند. یعنی اگر برای آن‌ها لباس حرفه‌ای خریداری کنید، بعد از مدتی اندازه لباس به آن‌ها کوتاه شده و دیگر به کارتان نخواهد آمد. اجازه دهید کودک شما یک لباس مبتدی را استفاده کند و بعد از دریافت کمربند آبی و قرمز با ورود به سطح حرفه‌ای این رشته برای خود یک دست لباس حرفه‌ای خریداری کند.

مزایای استفاده از لباس تکواندو:

 • با پوشیدن این لباس شما به سبک و رشته هنرهای رزمی فرد پی می‌برید و احساس غرور و افتخار را در هنر جو به وجود می‌آورد.
 • شما در واقع با توجه به رنگ کمربند و نوع لباس شخص می‌توانید به سطح فرد در رشته ورزشی پی‌ببرید. در اکثر هنرهای رزمی رنگ کمربند سطح هنرجو را نشان می‌دهد.
 • در واقع یک میراث و نماد قدیمی کشور کره می‌باشد که برای ورزش تکواندو و نسل‌های آینده به یادگار مانده است.
 • رنگ بندی کمربند که سطح آموزش هنر جو را نشان می‌دهد، باعث می‌شود تا هنر جو تلاش بیشتری کند تا رنگ کمربند خود را به سطوح بالاتر افزایش دهد.
 • لباس ورزشی است که مشخص می‌کند چه رشته ورزشی را انجام می‌دهید، بنابراین با دیدن لباس یک ورزشکار می‌توان پی‌برد که چه رشته ورزشی را انجام می‌دهد.
 • بسیار نرم و راحت هستند و آزاد بودن آن‌ها باعث می‌شود، ورزشکار بیشترین میزان تسلط را روی کار خود داشته باشد.

بهترین مارک لباس تکواندو:

هیچ گاه شخصی نمی‌تواند با قطعیت یک برند خاص را به عنوان بهترین مارک لباس ورزش تکواندو به شما معرفی کند و اگر شخصی چنین ادعایی داشته باشد، حتما تبلیغ یک محصول خاص را انجام می دهد، از آنجایی که وب سایت کیمیک یک رسانه علمی و آموزشی است و نه تبلیغاتی در ادامه مطلب لیستی از بهترین برندهای لباس تکواندو را به شما معرفی می‌کنیم.

 • البسه تکواندو کالای ورزشی پروین
 • البسه تکواندو آدیداس
 • البسه تکواندو کوروش
 • البسه تکواندو موتو
 • البسه تکواندو martial
 • البسه تکواندو دیدو
 • البسه تکواندو امپراتور

نکات مهم هنگام خرید لباس تکواندو:

 1. قیمت لباس: قیمت نقش مهمی در انتخاب شما دارد، بهتر است قبل از هر کاری میزان بودجه برای خرید لباس ورزشی را مشخص کنید. اگر مقدار زیادی بودجه به این کار اختصاص داده‌اید، می‌توانید به سراغ خرید لباس‌های حرفه‌ای بروید، در غیر این صورت باید به خرید لباس‌های مبتدی اکتفا نمائید.
 2. نوع لباس: اگر به تازگی وارد رشته تکواندو شده‌اید و هنوز حرفه‌ای نشده‌اید، پیشنهاد می‌کنم یک لباس مبتدی برای خود انتخاب کنید زیرا ممکن است از این ورزش خوشتان نیاید. اما اگر به صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنید بهتر است لباس حرفه‌ای بخرید تا مهارت شما در این ورزش بیشتر شود. برای کودکان که در حال رشد هستند، لباس مبتدی بهتر است زیرا بعد از مدتی به کودک شما کوتاه می‌شوند.
 3. جنس لباس: پنبه یک پارچه مناسب برای دوخت البسه تکواندو نیست، زیرا بعد از شستشو کسر آب دارد و بعد از مدتی به شما کوچک می‌شود. در مورد پارچه پلی‌استر هم درست است که با شستشو تغییر سایز نمی‌دهد، اما در اشخاصی که دارای پوست حساس هستند آلرژی‌های پوستی ایجاد می‌کند. بهترین پارچه برای دوخت این لباس پارچه‌های پنبه‌ای پلی‌استر هستند که نه تغییر سایز می‌دهند و نه حساسیت ایجاد می‌کنند.

ادامه مطب تجهیزات ورزش تکواندو

 1. سایز لباس: لباس ورزشی‌ هم مانند سایر لباس‌ها دارای سایز بندی است، بنابراین شما باید لباس سایز خود را انتخاب کنید. اگر لباس شما تنگ باشد، اجازه اجرای حرکات ورزشی را به شما نمی‌دهد و اگر خیلی گشاد باشد یک لباس دست و پا گیر محسوب می‌شود که به مزاج هر کسی جالب به نظر نمی‌رسد. بنابراین باید سایز خودتان را انتخاب کنید نه خیلی کوچک و نه خیلی بزرگ بلکه دقیقا اندازه شما باشد.
 2. وزن لباس: پیشنهاد می‌کنم بی‌خیال مدل‌های با پارچه سنگین شوید. زیرا شما را سنگین کرده و سرعت عمل شما را کاهش می‌دهند. همان طور که می‌دانید راز موفقیت در این رشته ورزشی انجام حرکات ورزشی با سرعت بالا است. بنابراین هر چه وزن لباس شما سبک‌تر باشد، شما می‌توانید حرکات ورزشی خود را با سرعت بالاتری انجام دهید که یک موفقیت بزرگ در این زمینه به حساب می‌آید.
 3. برند لباس: همیشه به سراغ برندهای معروف و شناخته شده بروید زیرا معمولا از کیفیت بالایی برخوردار هستند. تجربه هم ثابت کرده تا زمانی که یک جنس خوب و با کیفیت وجود دارد که از قبل هم امتحان خود را پس داده است، نباید به سراغ برند‌های ناشناخته بروید زیرا معمولا از کیفیت لازم برخوردار نیستند و با خرید آن‌ها شما سرمایه و وقت خود را هدر می‌دهید.

روش نگهداری از لباس تکواندو

 • تا حد ممکن لباس خود را هر روز شستشو ندهید، پیشنهاد می‌شود هر دو روز یکبار این کار را انجام دهید.
 • هیچ گاه لباس ورزشی خود را به مدت طولانی در ساک ورزشی قرار ندهید، زیرا مقدار رطوبتی که از بدن شما دریافت کرده آن را پوسیده می‌کند.
 • بعد از تمرین و مسابقه لباس خود را در جایی در معرض هوای آزاد پهن کنید تا خشک شود، بعد می‌توانید آن را در ساک ورزشی یا کمد خود نگهداری کنید.
 • لباس خود را با آب سرد و مایع لباسشویی غیر اسیدی شستشو دهید. در صورت لکه دار بودن با کمی پودر آنزیم‌دار آن را برطرف کنید.
 • همیشه برای خشک کردن لباس خود از نور خورشید و هوای آزاد استفاده کنید. خشک کن لباس را زودتر فرسوده می‌کند.

با توجه به نکاتی که گفته شد، می توانید لباس تکواندو مورد نظر خود را خریداری نمایید. ما برای سهولت کار شما، لیستی از چند نمونه لباس تکواندو ارزان، باکیفیت و پرفروش موجود در بازار را جمع آوری کرده ایم. با کلیک روی هر تصویر یا زدن دکمه ی زیر هر آیتم، اطلاعات بیشتری از هر محصول را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *