دسته‌بندی نشده

انواع اسکیت برد

انواع اسکیت برد

توضیح  کوتاهی از تاریخچه انواع اسکیت درجهان

اختراع انواع اسکیت در سال 1763 توسط يک بلژيکي به نام Joseph merlin)ژوزفمرلين) به ثبت رسيد. او که با سوار شدن بر کفشهاي جديد خود به يک مهماني در لندن رفته بود به ناگاه با آيينه اي بسيار بزرگ و قيمتي برخورد کرد و آنرا خرد نمود . به غير از مرلين مخترعين ديگري هم کفشهاي اسکيت با مدلهاي مختلف ساختند که اکثر اين کفشها داراي چرخهاي خطي بودند که کفشهاي تيغدار پاتيناژ را تداعي مي کردند.

انواع سبک‌ها و رشته‌های اسکیت  

اسکیت روی یخ: 

اسکیت روی یخ یا پاتیناژ یا یخماله حرکت و سر خوردن بر روی یخ با استفاده از کفش و اسکیت‌های مخصوص این ورزش است. کفش‌ها و اسکیت‌های این ورزش دارای تیغه یا تیغه‌هایی است که سر خوردن بر روی یخ را میسر می‌سازد. اسکیت روی یخ می‌تواند به منظور حمل و نقل، سرگرمی یا به عنوان ورزش صورت پذیرد و ممکن است بر روی یخ‌های طبیعی (همانند دریاچه‌های یخ زده) و با محوطه‌هایی با یخ‌های مصنوعی و ساختگی انجام پذیر است این فعالیت در سالن‌های سرپوشیده یا فضای باز و قابل انجام است.

انواع اسکیت روی یخ

پاتیناژ نمایشی

هاکی روی یخ

اسکیت سرعت روی یخ

اسکیت سرعتی مسیر بلند

اسکیت سرعتی مسیر کوتاه

اسکیت نوردیک

باندی

رینگت

اسکیت نمایشی:

اسکیت نمایشی یا پاتیناژ یا یخماله نمایشی یکی از ورزش‌های المپیک است که در آن افراد به‌طور تکی، دو نفره یا گروهی به اجرای چرخش، پرش و دیگر حرکات چالش‌برانگیز روی یخ می‌پردازند. این ورزش از ورزش‌های رسمی المپیک زمستانی محسوب می‌شود. اتحادیه جهانی اسکیت (ISU) مسؤول برگزاری مسابقات این ورزش و پرورش داوران این رقابت‌ها در کشورهای مختلف می‌باشد. مسابقات این ورزش از سطح مقدماتی و پایه ای تا سطح حرفه‌ای چون مسابقات ملی و بین‌المللی و المپیک برگزار می‌شود.چ

اسکیت سرعت:

اسکیت سرعت ( ورزش اسکیت سرعت ) (به انگلیسی: Speed skating) یا یخماله سرعت ورزش رقابتی است که در آن شرکت کنندگان ( اسکیت بازان سرعتی ) یک فاصله مشخص را با استفاده از کفش اسکیت یخ Ice Skate طی می‌کنند. این ورزش انواع مختلفی بر مبنای مسافت طی شده دارد . می‌توان از اسکیت سرعت مسیر بلند، مسیر کوتاه و ماراتون نام برد. در المپیک اسکیت سرعت مسیر بلند تنها اسکیت سرعت Speed Skating و اسکیت سرعت مسیر کوتاه را با عنوان مسیر کوتاه ( short track ) می‌خوانند.

آشنایی با انواع اسکیت

حتما برای شما هم این سوال پیش امده که چه نوع اسکیتی برای شما مناسب است و سر در گم شده‌اید که چه نوع اسکیتی باید بخرید؟ در جواب باید بگوییم انتخاب اسکیت مناسب بستگی به هدف استفاده از آنها دارد.برای انتخاب اسکیتی برای لذت بردن طولانی و برآردن نیاز های خود لازم است تا با انواع اسکیت و کاربرد آنها آشنایی داشته باشید.

انواع مختلفی از اسکیت در بازار وجود دارد که هر کدام از انها با هدف خاصی طراحی و تولید شده اند.بعضی از انها برای اسکیت سواری های منظم مانند تمرین ها یا اسکیت سواری های روتین روزانه مناسب اندو برخی نیز برای استفاده های حرفه ای تر و یا مسابقات طراحی شده اند.در این مقاله قصد داریم تا انواع اسکیت و کاربرد انها را به شما معرفی کنیم.با ما همراه باشید.

اسکیت های فیتنس، هم فال و هم تماشا

اسکیت های فیتنس برای تمرینات و سواری های راحت مناسب اند. انها با ویژگی هایی چون راحتی بسیار زیاد و قابلیت تهویه مناسب هوا هنگام پوشیدن شناخته می شوند.این مشخصه آنها را به بهینه ترین اسکیت چه برای مسافت های کوتاه و چه برای سواری های طولانی بدل کرده است.با اسکیت های فیتس شما تمرین و لذت را همراه با هم خواهید داشت. گذشته از این ها این مدل اسکیت ها به دلیل طراحی در انواع مدل ها و رنگ ها برای تمام سنین مناسب است.

رولر اسکیت ها یا اسکیت های چهارچرخ

اسکیت های رولر به دوسته تقسیم می شوند ، دسته ای برای جشن ها و رقصیدن مناسب اند و دسته دیگر برای تمرین ها ، طی مسافت و اسکیت سواری های طولانی مدت استفاده می شوند.اسکیت های چهارچرخ ظاهری کلاسیک دارند که یک جفت از این چهارچرخ در جلو و جفت دیگر در عقب اسکیت قرار گرفته اند.این اسکیت ها به دلیل داشتن سطح اتکای بیشتر در مقایسه با اسکیت های اینلاین دارای کنترل بیشتری هستند. رولر اسکیت ها در طرح ها و نسخه های زیادی و متناسب برای تمامی رده های سنی وارد بازار شده اند.این اسکیت ها چون در گذشته بسیار متداول بوده اند برای بزرگسالانی که انها را از دوران کودکی خود به یاد می آورند حس نوستالژی لذت بخشی دارند.


اسکیت های سرعت

این دسته از اسکیت ها برای اسکیت سواران حرفه ای که به دنبال سرعت زیاد می باشند مناسب است.این دسته از اسکیت سواران کسانی هستند که معمولا در تیم ها فعالیت می کنند یا در مسابقات به رقابت می پردازند. در اسکیت سواری سبک سرعت عملکرد از تمام متغییر ها مهم تر است و به همین جهت در طراحی و تولید این دسته از اسکیت ها بیش از هرچیزی به بهبود عملکرد آنها پرداخته می شود.

اسکیت های اگرسیو

اگر قصد انجام حرکات نمایشی و بدلکاری را دارید و می خواهید بر روی رمپ ها اسکیت سواری کنید لازم است تا با اسکیت های اگرسیو اشنا شوید. اسکیت های اگرسیو برای به طور ویژه برای پارک های اسکیت و اسکیت سواری های خیابانی ای که در آن بدلکاری های متعدد و پرش و لیز خوردن برروی بسیاری از اشیاء انجام میپذیرد طراحی و ساخته شده اند.استفاده از این اسکیت ها تجربه و مهارت زیادی را لازم دارد.

انواع اسکیت برد

اسکیت های آزاد و شهری

اگر قصد اسکیت سواری در سبک اوربان ( شهری ) یا فری استایل اسلالوم را دارید لازم است تا اسکیتی از این دسته را انتخاب کنید.این اسکیت ها برای کنترل پیچ های تند و تیز در محیط های شهری و انجام یک سری حرکات رقص در فری استایل اسلالوم طراحی و توسعه داده شده اند.این اسکیت ها قدرت مانور بالایی دارند و معمولا بدون ترمز جانبی هستند. این اسکیت ها همچنین برای انجام برخی از حرکات نمایشی در محیط های شهری هم کاربرد دارند.استفاده از این اسکیت ها نیاز به اسکیت سوارانی باتجربه دارد.در کل اگر وزنی بیش از 100 کیلوگرم دارید و میخواهید به صورت تفننی یا تمرینی اسکیت سواری کنید می بایست بجای اسکیتهای فیتنس ، اسکیتی از دسته اسکیت های شهری را انتخاب کنید.

اسکیت اگرسیو اینلاین: 

ورزش اسکیت این لاین اگرسیو (به انگلیسی: Aggressive inline skating) یا اسکیت اینلاین چالشی یکی از رشته‌های ورزش‌های سبک افراطی می‌باشد، که با اسکیت‌های این لاین طراحی شدهٔ مخصوص و با تمرکز روی لم‌ها و تکنیک‌ها و استایل سبک اجرا می‌شود. این ورزش شامل انواع گوناگونی از رنده‌کردن‌ها (به انگلیسی: Grind)، حرکات هوائی، لغزیدن‌ها یا سر خوردن‌ها (به انگلیسی: Slide) و دیگر مانورهای پیشرفته‌است. زیر سبک‌های این ورزش با توجه به محیطی که در آن انجام می‌شود، به سبک‌های ورت (زمین عمودی)، پارک، و اسکیت خیابانی تقسیم می‌شود.

اسکیت بردینگ

اسکیت‌بُردینگ یا اسکیت‌بوردینگ (به انگلیسی: Skateboarding) یک ورزش مخاطره‌آمیز است که در برگیرنده سوار شدن، کنترل و انجام حرکات نمایشی با استفاده از یک اسکیت بورد است. اسکیت‌بردینگ می‌تواند به عنوان یک فعالیت تفریحی، یک کار هنری، یک شغل، یا یک روش برای حمل و نقل در نظر گرفته شود. اسکیت‌بردینگ در طی سال‌ها توسط بسیار از اسکیت‌بازان شکل گرفته و تحت تأثیر قرار گرفته‌است. گزارشی در سال ۲۰۰۹ میلادی نشان داد که بازار اسکیت‌بردینگ به ارزش تقریبی ۴٫۸ میلیارد دلار، در درآمد سالانه و با ۱۱ میلیون و ۸۰ هزار اسکیت باز فعال در جهان است. در سال ۲۰۱۶ میلادی اعلام شد که اسکیت‌بردینگ در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیوی ژاپن حضور خواهد داشت.

از دهه ۷۰ میلادی، اسکیت پارک‌هایی مخصوص برای اسکیت‌بازها، دوچرخه سواران BMX، اسکیت بازان اگرِسیو و اخیراً، اسکوتر بازها ساخته شده‌است.

اسکیت رولر 

رول‌اسکیت (به انگلیسی: Roller skating) یا پالیزه که به صورت متداول تنها به وسیله واژه اسکیت نامیده می‌شود یکی از ورزشهای تفریحی است، و همچنین می‌تواند به عنوان یک وسیله نقلیه مورد استفاده قرار گیرد در این ورزش از یک جفت کفش پالیزه استفاده می‌شود که هرکدام معمولاً دارای چهار چرخ هستند. پالیزه‌ها در دو شکل اصلی پالیزه کواد و دیگری پالیزه این لاین وجود دارند. طرح پالیزه در سده هجدهم میلادی به وسیله یک مخترع گمنام انگلیسی از روی یخماله (اسکیت روی یخ) که تا پیش از آن متداول بود برای استفاده روی سطوح خشک ابداع شد. گونه‌های ورزشی که در آنها از پالیزه بهره می‌برند در زیر نام برده شده‌اند:

رول‌اسکیت هنری 

نمایشی

رقص

اسکیت هماهنگ

اسکیت سرعت این لاین

هاکی روی یخ 

هاکی روی یخ (در انگلیسی: Ice hockey) نام یکی از رشته‌های ورزشی پرطرفدار است که در آمریکای شمالی (ایالات متحده و کانادا) تنها هاکی نامیده می‌شود. بازی هاکی، یک بازی تیمی است که بر روی یخ انجام می‌شود. ورزشِ هاکی در کشورهای سردسیری که فصل سرما و یخبندان در آنان طولانی است دارای محبوبیت بسیار زیادی است، به صورتی که در کشورهای اسکاندیناوی و کانادا هاکی ورزش اول آن کشورها به حساب می‌آید.

هاکی یکی از چهار بازی اصلی در آمریکای شمالی است که لیگ فوق حرفـه‌ای آن کـه به لیگ برتر مشهـور است و بـا نـام لیگ ملی هاکی (NHL) و بـرای زنـان بـا نـام لیگ ملی هاکی زنان (NWHL) دارای محبوبیت و طرفداران زیادی است. بوفالو، دیترویت، پیتسبرگ، مینه‌سوتا، شیکاگو، بوستون، نیویورک، فیلادلفیا، تمپا، دنور، سن خوزه و کلمبوس از شهرهایی در ایالات متحده هستند که شهروندانشان به هاکی علاقه فراوان دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *